MİCROSOFT LİSANSLAMA MODELLERİ

Bilgisayar üreten firmalara yeni PC’ler ile birlikte önceden yüklenmesi için sunulmaktadır. OEM Lisansı sadece yüklü olduğu PC’ye aittir ve örneğini yanda görülen Orijinallik Sertifikası etiketi makinenin üzerine yapıştırılmış olmalıdır.

OEM lisansı kişiye ya da kuruluşa ait değildir; her yeni PC ile ayrı bir OEM lisansı alınmalıdır. Makina üzerindeki lisans başka bir makinaya aktarılamaz ve ömrünü ait olduğu PC ile birlikte doldurur. 

Örneğin: Kullandığınız PC üzerinde Windows 10 yüklü ise, güncellemek için lisanslama yöntemi olarak Kutu ya da Open lisansını tercih etmeniz gerekir. 

OEM lisansı yeni bir PC ile satın alındığında tüm yazılım ürünleri içinde en uygun fiyatlı lisanstır; bilgisayar satın alınırken üzerinde OEM lisansı olmasına dikkat edilmelidir. OEM lisansına sahip PC’ lere tek tek CD ile kurulum yapılır, toplu kurulum yapılamaz.

Perakende ve teknoloji marketlerinde satılır.Kutu ürünler içinden çıkan lisanstır. Aynı lisans birden fazla PC’de kullanılamaz. Ürün kurulumu için gerekli olan CD ile birlikte gelir. 

Lisanslı olduğunu kanıtlamak için aşağıdakilerin saklanması gerekir Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA), Orjinal CD,Ürün faturasının bir kopyası, Ürün kutusu.  Ürün kutusu ya da CD’si tek başına lisans olarak geçerli

PC Sayısı iki veya daha fazla olan firmalar için en uygun çözümdür. Minimum 5 adet lisansla  OPEN lisanslama yapılabilir.
Örnek : 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir.
OPEN lisanslama sayesinde, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilirken, hem maliyetten, hem de lisans yönetimi için harcanan zamandan tasarruf sağlanır.

OPEN Lisans firmaya özel (sadece alımı yapan firmaya ait) bir belgedir ve uygulamanın aynı firmaya ait bir makineden kaldırılıp istenirse başka bir makineye yüklenmesine olanak sağlar. 

Open Lisansla alım yapıldığında firma isterse alt sürüm kullanmaya devam edebilir. Aktif olan otorizasyon numarası ile ek alım yapabilirsiniz.

Open lisanslama sizin ihtiyaçlarınıza göre farklı program seçenekleri sunabilmektedir ( Taksitle satın alma, Kiralama) Open Lisansı alan müşteriler aktivasyon için https://eopen.microsoft.com web sitesine bakmalıdır.
Windows PC işletim sistemi lisansına özel olmak üzere, Open Lisansı ile sadece Yükseltme Sürümü  satın alınabilir. Eğer bilgisayar üzerinde lisanslı bir Windows yazılımı yok ise,  bilgisayarı lisanslamak için GGK lisansı satın alınmalıdır.